Ali Eyüboğlu / Milliyet
Magazin / Sosyal
Email adresi: aeyuboglu@milliyet.com.tr

Otobiyografisidir:

 

Nüfus kaydıma göre doğum tarihim 07.05.1961… Ancak rahmetli annemin söylediğine göre de “Limoser ayının 22’sinde” doğmuşum… Bu da 5 Kasım’a tekabül ediyor… Bu da demektir ki 5 Kasım 1961 tarihinde Trabzon ilinin Vakfıkebir ilçesinin Ballı Köyü’nde doğdum. Nezire – Raif Eyüboğlu çiftinin altı çocuğundan en sonuncusu yani “tekne kazıntısı”yım…

İlkokulu Ballı Köyü’nde, ortaokul ve liseyi Vakfıkebir’de okudum. Mimarlık eğitimimi ise ikinci sınıfta terk ettim.

Gazeteciliğe 1979′da Karadeniz gazetesinin açtığı sınavla girdim. Magazin gazeteciliğine ise 1983 yılında Merhaba’da başladım. Ardından Güneş, Bulvar ve Tercüman’da muhabirlik yaptım.

Bulvar’da çalışırken tanıştığım masai arkadaşım Ayla Özgür’le 24 Temmuz 1989′da evlendim. Tercüman’da Magazin Müdürlüğü görevimden Aralık 1990′da istifa ettim.

Sekiz ay işsiz kaldıktan sonra 1991′in Ağustos ayında Milliyet’te çalışmaya başladım. Önce Türkiye’yi dolaşıp “İl İl Türkiye Ansiklopedisi”nin fotoğraflarını çektim.
1992′nin başında ise Milliyet Magazin Servisi’nde muhabirliğe başladım. Milliyet’te yıllarca muhabir ve şef yardımcısı olarak çalıştım. 2003 yılında Milliyet Magazin Müdürü oldum.

21 Ekim 2008′a kadar Milliyet’te Magazin Müdürü, Alice adlı köşenin yazarı, Milliyet Televizyon’un Yayın Koordinatörü olarak görev yaptım.

2008 yılında Magazin Gazetecileri Derneği tarafından “Yaşam Boyu Meslek Onur Ödülü”ne layık görüldüm.

ucankus.com adlı internet sitesinin düzenlediği anketten açık ara “En Güverilen Magazin Yazarı” çıktım, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası üyelerince 2012′de “En Beğenilem Magazin Yazarı” seçildim.

Diyabet ve yüksek tansiyon gibi iki kronik rahatsızlığım var. Eylül 2008′deki tahlil sonuçlarımı değerlendiren Prof. Dr. Koptagel İlgün, ”Stresi hayatından çıkarmaz ya da azaltmazsan işin zor” deyince hayatıma yeni bir sayfa açmaya karar verdim.
Kendime daha fazla vakit ayırabilmek ve kafamdaki projelerimi hayata geçirebilmek için 22 Eylül 2008 tarihinde emekli oldum. Bir ay sonra da idari görevlerimi devredip Milliyet’e sadece köşe yazarı olarak hizmet vermeye başladım.

Şimdiye kadar birçok radyo ve televizyon programına konuk oldum.

Panellere, söyleşilere katılıp magazin gazeteciliğine, popüler kültüre dair görüşlerimi açıkladım.

atv’de yayınlanan “Süper Star”da, “yılın en iyileri”nin belirlendiği bir çok yarışmada jüri üyesi olarak görev aldım.

Bir dönem Esra Ceyhan’ın Kanal D’de sunduğu programda yorumculuk yaptım.

Şengül Balıksırtı ile birlikte Cine 5′te “Her Şeyi Konuşalım” adlı 13 bölüm süren bir program yaptık. Ardından yine Cine 5′te bu kez tek başıma 16 hafta devam eden “Ali Eyüboğlu ile Senin Hikayen” adlı bir programı hazırlayıp sundum.

14 Mayıs 2012 – 30 Ekim 2012 tarihleri arasında tvem’de canlı yayınlanan “Magazin Meydanı” adlı programın moderatörlüğünü yaptım. Her hafta magazin gündemini masaya yatırdık, Hülya Avşar’dan Gülben Ergen’e, Alişan’dan Demet Akalın’a, Acun Ilıcalı’dan Tamer Karadağlı’ya şov dünyasının ünlülerini ağırladık.

Radyoda bile program yapmışlığım var. “Alice”yi bir dönem Radyo Klass’a taşıdım.

Yağız adında 2010′da Işık Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’ni ÖSS’den yüzde 50 burslu olarak kazanan 05.03.1992 doğumlu bir oğlum var…

1989′da Tercüman’da çalışırken tanışıp evlendiğim ve aynı zamanda meslektaşım olan Ayla Eyüboğlu da benim gibi emekli, ama aktif olarak çalışmayı sürdürüyor. Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu’ya ve TRT Haber’e “Basın danışmanı” olarak hizmet veriyor.

30 yıllık meslek hayatım boyunca binlerce habere ve yazıya imza attım. Üstelik bunların bir çoğu gündem oluşturan, ses getiren haber ve yazılardı…

Şimdiye kadar imza attığım haberler ve yazdıklarım nedeniyle hakkımda ceza ve tazminat davası açanlar oldu, ama her seferinde Türk Yargısı beni haklı buldu.

Çünkü gazeteciliğin evrensel değerlerine sıkı sıkıya bağlı kalarak yapıyorum işimi…

Şimdilik bu kadar…