Taraf

Taraf, "Düşünmek taraf olmaktır" sloganıyla 15 Kasım 2007'de Türkiye çapında yayın yaşamına başlayan ulusal günlük gazetedir. Merkezi İstanbul'un Anadolu Yakası'ndaki Kadıköy ilçesinde bulunmaktadır. Sahibi "Alkım Gazetecilik A.Ş."dir.

Tarihi

Gazete, "Düşünmek taraf olmaktır" sloganıyla 15 Kasım 2007'de ulusal çapta yayın hayatına başladı.[4] İlk dönemlerde 1 YTL fiyatla satışa sunuldu. 8 Mart 2008 tarihinden itibaren gazetenin fiyatı 50 Kuruş'a indirildi. Günümüzde bazı bölgelerde 25 Kr fiyatıyla satılmakta iken büyük şehirlerde 50 Kr ile satılmaktadır. 6 Eylül 2010 gününden itibaren Avrupa'nın 8 ülkesinde de satılmaya başlanmıştır.

Gazete, yayınlanmaya başladığından beri Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili belgeleri yayınlamasıyla büyük ses getirdi.[6] Ordunun bazı terör saldırılarında ihmali olduğuna dair belgeler yayınlamasıyla dikkat çekti.[7] Ergenekon soruşturmasıyla ilgili pek çok bilgi ve belge yayınlamasıyla da tartışma yaratmıştır.[8] Belge haberciliği konusunda gazetenin muhabirlerinden Mehmet Baransu öne çıkmıştır.

WikiLeaks'te yayımlanan ABD Dışişleri Bakanlığı ve dünya genelindeki ABD büyükelçilikleri arasındaki ayrıntılı yazışmalardan oluşan Türkiye ile ilgili diplomatik belgeler, 17 Mart 2011'den itibaren gazete yayımlandı.[11] Belgelerin Taraf'ta yayımlanması için yapılan görüşme, WikiLeaks'in sahibi Julian Assange'ın isteği üzerine gerçekleşti.[12] Aracılar vasıtasıyla Taraf yönetimine ulaşan Assange, bir dizi gizli yazışmanın ardından tepe yöneticilerden birisiyle yüz yüze görüşmek istedi. Bunun üzerine hazırlık yapıldı ve Yasemin Çongar, Britanya'ya uçtu. Burada alınan özel telefon numarası ve internetten yürütülen şifreli yazışmalarla Assange'ın karargahına ulaşıldı. Burada yapılan görüşme sonunda çoğunluğu ABD'li diplomatlara ait olan belgeler Çongar'a teslim edildi.[12]

Kurucu Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan ve yardımcısı Yasemin Çongar Aralık 2012'de Taraf gazetesindeki görevlerinden istifa etti.[13]

1 Şubat 2013 tarihinde Genel Yayın Yönetmeliği koltuğuna ve gazetenin başına; eski Cumhuriyet gazetesi yazarı "Oral Çalışlar" getirildiyse de,[14] Çalışlar kısa bir dönem sonra gazeteden ayrıldı. Çalışlar'ın hemen ardından Yıldıray Oğur, Cihan Aktaş ve Cahit Koytak da gazeteden ayrıldı. Gazetenin yeni Genel Yayın Yönetmeni Neşe Düzel oldu.

Edebiyatçı Orhan Pamuk; Taraf gazetesine katıldı.[15].

Ekonomisi

Ekonomik sorunları

Gazete, Aktütün saldırısına dair yayınladığı belgeleri takiben Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da sert bir şekilde eleştirmesiyle; zaten sayısı az olan reklamları hiç alamamaya başladıgını iddia etti. 9 Kasım 2008 tarihinde gazetenin sürmanşetinden yayınlanan "Zor günlerden geçiyoruz" haberinden sonra gazetenin okurları gazeteyi destekleyici reklamlarını gazetede yayınlamaya başladılar.[16] Gazeteye, destek vermek isteyen okurlar, "Taraf okumak konforu bozup sorumluluk almayı gerektiriyor" sloganıyla Taraf Okurları Derneği'ni kurdular.[17] Dernek, gazetenin yararına kullanılmak üzere gelir getirici etkinlikler yapmak, kamuoyunda tanınmış, saygı duyulan sanatçı ve aydınlar arasında Taraf'a destek kampanyaları düzenlemeyi amaçlamaktadır.

2009'un Ocak ayında, daha önce de gazeteye parasal destekte bulunduğu açıklanan[18][19] işadamı Mehmet Betil'in gazeteye parasal desteğini arttıracağı ve parasal sorunların sonunda aşıldığı açıklandı.

Aralık 2010'da gazete içinde bulunduğu ekonomik sorunlara önlem olarak internet sitesini paralı hale getirme kararı aldı.[21]

Kâr ve zarar durumu

Gazete, 2010 yılında 657 bin 274 lira kâr elde etti.[22] 2011 yılında satışlarından 15 milyon 228 bin lira gelir elde ederek bir önceki yıla göre net kârını 99 bin lira artırarak 756 bin 78 liraya yükseltti.[22] Ayrıca, 2012 itibariyle gazetenin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan finansal tablolarına göre gazetenin hiç alacağı bulunmamaktadır; 490 bin lira finansal borcu ile 4 milyon 269 bin lira ticari borcu bulunmaktadır. Uzun vadeli borcu 1 milyon 45 bin lira olan Taraf'ın, özkaynakları ise 1 yılda 6 milyon 386 bin liradan 15 milyon 302 bin liraya yükseldi.

Kayıtlı köşe yazarı bulunamadı!