Vatan

Vatan, Bağımsız Gazeteciler Yayıncılık A.Ş'ye bağlı olarak çıkan günlük bir gazetedir. İmtiyaz Sahibi, Demirören ailesidir. Demirören-Karacan ortaklığı tarafından 2011 yılında alınmıştır. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni İsmail Yuvacan, Ankara Temsilcisi Bilal Çetin'dir. Yayın Kurulunda Bilal Çetin, Okay Gönensin, Zülfü Livaneli, Güngör Mengi, ve Aydın Öztürk bulunmaktadır. Merkez sol bir siyasi çizgi takip eden gazeteye bağlı olarak Vatan Grubu dergileri de yayımlanmaktadır. Renkli olarak basılmakta ve spor, ekonomi, televizyon, magazin gibi bölümleri bulunmaktadır.

 

Tarihte Vatan gazeteleri

Tarihte Vatan adıyla çıkan 3 gazete daha vardır. İlki 1923'de Ahmet Emin Yalman, Ahmet Şükrü Esmer, Enis Tahsin Til tarafından çıkarıldı. Başyazarı Ahmet Emin Yalman başlangıçtaki meclis yanlısı yazılarını değiştirip muhalefet edince gazete kapatıldı.

İkinci Vatan 1940'ta çıktı. Bu defa Ahmet Emin Yalman demokrasi yazılarıyla dikkat çekti. Bu dönemde Vatan Gazetesi 7 Aralık 1942 tarihinde Charlie Chaplin’in New York radyosunda Hitler’i eleştiren konuşmasını haber olarak yayımladı.Chaplin, konuşmasında "Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, biz de kime inanacağımızı şaşırdık. Eşeklere mi insanlara mı?" Hitler’e ´eşek´ diyen Chaplin’i haber yapan Vatan gazetesi, haberin yanında de Hitler’i eşeğe benzeten bir karikatüre yer verdi. Bu haberin yayımından sonra Vatan Gazetesi 60 gün süreyle kapatıldı. 27 Mayıs'tan sonraAhmet Emin Yalman gazeteden ayrılıp Hür Vatan gazetesini kurdu.

Üçüncü Vatan gazetesi 1976'da Numan Esin tarafından çıkarıldı. 1978'e kadar 12 Mart'a karşı sol çizgide yayın yaptı. İlhami Soysal, Emil Galip Sandalcı, Kemal Sülker, Nihat Behram, Türkkaya Ataöv, Arslan Başer Kafaoğlu o dönem yazarlarındandı.

Kayıtlı köşe yazarı bulunamadı!