Arda Türkmen / Hürriyet
Yaşam / Sosyal

 

Leblon’un sahibi Arda Türkmen 1975 doğumlu genç bir girişimci. Lise eğitimini Saint Benoit Fransız Lisesi’nde alan Türkmen, üniversite eğitimini Bilgi Üniversitesi'nde çift dalda yaparak İşletme ve Sahne Gösteri Sanatları bölümlerinden mezun olarak tamamlamıştır.
 
İş hayatına öğrenci turları düzenleyerek başlamış, yine aynı yıllarda yürüttüğü işletmecilik deneyimleri ile yiyecek içecek sektörüne geçiş yapmıştır.
 
2003 yılının sonlarına doğru kurduğu roka davet isimli catering firması bu zamana kadar pek çok başarılı organizasyonun yiyecek-içecek işlerini üstlendiği gibi Türkiye'ye gelen pek çok yabancı yıldızın özel yemekleri için de tercih edilen isim olmuştur.
 
Metallica ve Depeche Mode gibi Türkiye'ye yolu düşen önemli müzik gruplarının catering hizmeti Arda Türkemen'in şirketi ‘Roka’ tarafından sağlanmaktadır.
 
2008 yılının Nisan ayında Asmalı Mescit'te açtığı Leblon 11 isimli restorantı ise açıldığı yıl itibari ile 'time Out Yeme İçme Ödülleri'nde 2 dalda aday gösterilmiştir.
 
Leblon, daha sonra Çağan Irmak‘ın “Issız Adam” filmindeki Alper karakterinin her akşam mesai sonrası oturup bir kadeh şarap içtiği o meşhur mekan olarak başarısına şöhreti de katmış ve bugün dahi ilk açıldığı gün kadar popüler ve kaliteli çizgisini korumayı başarmıştır. CNN TÜRK'te her hafta sonu ekrana gelen Arda'nın Mutfağı programını hazırlayıp sunmaktadır.

Son olarak Günaydın Et Lokantaları’nın ortağı Can Yurtsevdi ile olaylı ilişkisiyle gündeme gelen ve evliliğe giden bu ilişkisine geçen aylarda nokta koyan Ateş’in Leblon isimli mekânın sahibi ve Roka Davet’in kurucusu Türkmen ile geçen ay twitter’da tanıştığı öğrenildi.

Ünlü oyuncu Ceyda Ateş, CNN Türk’te “Arda’nın Mutfağı” isimli programı sunan Arda Türkmen’le flört ediyor.