Barış Doster / Cumhuriyet
Ekonomi

1973 Kars doğumlu olan Barış Doster, Kars Gazi ilk okulunu bitirdikten sonra İstanbul'a taşınmıştır. 1990 yılında Kadıköy Anadolu Lisesinden, 1994 yılında İstanbul üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası ilişkiler Bölümünden mezun olmuştur.

Barış Doster, daha sonra yanı üniversitenin İktisat Fakültesi Uluslararası ilişkiler Bölümünde, Türk siyasal yaşamı üzerine yazdığı tezle yüksek lisansını, Atatürk'ün Kurtuluş Savaşında izlediği dış politikayı, Türk dünyasına ve mazlum milletlere dönük yaklaşımını incelediği çalışması ile doktorasına tamamlamıştır.

1994 yılında gazeteciliğe başlayan yazar 1996-2006 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesi'>Cumhuriyet gazetesinde çalışmış, iç ve dış politika üzerine çok sayıda haber, söyleşi ve yazı dizisi yapmıştır.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Barış Doster Dış Sayfa ve Bildiren dergilerinin yazı kurulu üyeliğini de yapmıştır. Aynı zamanda da "Atatürk, Türk Dünyası ve Mazlum Milletler" adlı kitabın da yazarıdır.