Barıs Terkoğlu / Cumhuriyet
Siyaset / Güncel

Barış Terkoğlu (13 Ekim 1980, İstanbul), Türk gazeteci ve yazardır. OdaTV'de 2021 yılına kadar haber müdürlüğü görevindeydi, Cumhuriyet Gazetesi'>Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 14 Şubat 2011'de gözaltına alınıp OdaTV Davası kapsamında Silivri Cezaevi'nde 19 ay tutuklu kaldıktan sonra, 14 Eylül 2012'de görülen duruşmada tahliye edildi.

Biyografi

İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı.

CNN Türk'te yayınlanan Oradaydım adlı belgesel programında 2008-2010 yılları arasında araştırmacı olarak çalıştı. 2008 yılından bu yana da OdaTV adlı haber sitesinde haber müdürlüğü, 2018 yılından itibaren Cumhuriyet Gazetesi'>Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Yargılanması

2011-2012

Ergenekon soruşturması kapsamında Odatv.com haber sitesinde yapılan arama sonrasında 14 Şubat 2011 tarihinde gözaltına alındı. Gözaltında dört gün kaldıktan sonra çıkarıldığı özel yetkili mahkeme tarafından tutuklandı. Tutuklandıktan 9 ay sonra hakim karşısına çıkabildi. OdaTV iddianamesinin temelini oluşturan dijital dokümanların, bilgisayar korsanlığı yoluyla tutuklu gazetecilerin bilgisayarlarına yüklendiği ve tutuklu gazetecilere ait olmadığı; üç ayrı Türk üniversitesi (Boğaziçi, Yıldız Teknik Üniversitesi, ODTÜ) ile bir Amerikalı Data Devastation adlı bir bilişim şirketi tarafından kanıtlandı. Sahte belgelerle gazetecilerin tutuklandığı Odatv davası, tüm dünyanın dikkatinin Türkiye Gazetesi'>Türkiye’ye çevrilmesine yol açtı. Sınır Tanımayan Gazeteciler'e göre bu dava, Türkiye Gazetesi'>Türkiye’de basın özgürlüğü alanında yaşanan baskıların sembolü oldu. Terkoğlu, 14 Eylül 2012'de görülen duruşmada tahliye edildi.

2020

Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubunun cenazesine ilişkin haberin OdaTV'de yayınlanmasıyla ilgili soruşturma kapsamında savcılık tarafından tutuklama talebiyle sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce 5 Mart 2020 tarihinde tutuklandı; davanın 24 Haziran 2020 tarihindeki ilk duruşmasında Ferhat Çelik ve Aydın Keser ile birlikte tahliye edildi. Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Mehmet Ferhat Çelik, Aydın Keser ve CHP Akhisar Belediyesi Basın Birimi görevlisi Eren Ekinci ile birlikte "devlet sırlarına karşı suçlar" ve "MİT Kanununa muhalefet" iddialarıyla haklarında 8 yıldan 19 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılan Barış Terkoğlu, davanın 9 Eylül 2020'deki ikinci duruşmasında tahliye oldu. Tüm sanıklar “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçlamasından beraat etti. Eren Ekinci ile birlikte Terkoğlu, "MİT mensupları ve ailelerinin kimliklerini, makam, görev ve faaliyetlerini ifşa etme" suçundan beraat etti. Ancak "istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek" suçundan Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç 3 yıl 9 ay, Aydın Keser, Ferhat Çelik ve Murat Ağırel de 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezasına mahkûm edildi. Mahkûmiyet cezası alanlar, tutukluluk süreleri de göz önünde bulundurularak tahliye edildiler.

Kitapları

  • Sızıntı: Wikileaks’te Ünlü Türkler (2012) (Barış Pehlivan ile birlikte yazdığı kitaptır)
  • Mahrem: Gizli Belgelerde Türkiye Gazetesi'>Türkiye'nin Sırları (2015) (Barış Pehlivan ile birlikte yazdığı kitaptır)
  • Metastaz (2019) (Barış Pehlivan ile birlikte yazdığı kitaptır)
  • Metastaz 2: Cendere (2020) (Barış Pehlivan ile birlikte yazdığı kitaptır)