Bekir Coşkun / Sözcü
Siyaset / Güncel
Email adresi: bcoskun@sozcu.com.tr

Bekir Coşkun (d. 1945, Şanlıurfa) gazeteci, yazar.

Hayatı

1945 yılında Şanlıurfa'da, memur bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Ankara’da Yüksek Gazetecilik Okulu’ndan mezun olduktan sonra 1974’te foto muhabiri olarak işe başladı. Daha sonra polis muhabirliği, parlamento muhabirliği yaptı. 1978’de Günaydın Gazetesi'ne geçti. Köşesinin adı Dokuzuncu Köy’dü. 1987’de Sabah Gazetesi'nde Onuncu Köy başlıklı köşesini yazmaya başladı. 1993'te Hürriyet Gazetesi'nde geçti. Şu ana kadar yayımlanmış 4 adet kitabı bulunmaktadır: "Dövlet", "Avukatımı İstiyorum", "Pako'ya Mektuplar" ve "Ben Pako". Köpeği Pako’nun adıyla kaleme aldığı yazılar yayımlanmıştır. TRT'de yayımlanan "Pako’ya Mektuplar" adlı dizi başta BBC olmak üzere altı AB ülkesi televizyonu tarafından satın alınmıştır. Hayvansever kişiliğiyle de bilinen yazar; keman çalabilmektedir, bir doğa ve deniz tutkunudur. Yaz ayları Ayvalık'ın Cunda Adası'nda ikâmet etmektedir. Bekir Coşkun, 9 Eylül 2009 tarihi itibarıyla Hürriyet Gazetesi'de ayrılmıştır. Bekir Coşkun, 25 Eylül 2009 tarihi itibarıyla HaberTürk gazetesinde yazılarına başlamıştır. Ancak referandumda AKP hükümetine karşı yazdığı yazılardan dolayı baskı gördüğünü iddia eden Coşkun'un işine 20 Eylül 2010 itibariyle de son verilmiştir.[2]Bekir Coşkun, 3 Kasım 2010 tarihinden itibaren Cumhuriyet Gazetesinde Onuncu Köy köşesinde yazılarına devam etmektedir.Şu anda Cumhuriyet gazetesinde yazmaya devam etmektedir.

Eleştiriler ve polemikler

3 Mayıs 2007 tarihindeki "Göbeğini Kaşıyan Adam" yazısından ötürü pek çok yazar tarafından demokrasi karşıtı olmakla eleştirilmiştir. 15 Ağustos 2007'de Emin Çölaşan'ın yazılarına son verilmesi üzerine Hürriyet'ten istifa ettiği iddia edilmiştir, fakat 16 Ağustos 2007 tarihli yazısında istifa etmeyeceği mesajını vermiştir.

Yazar Bekir Coşkun, başlığı "O benim 'cumhurbaşkanım' olmayacak" olan köşe yazısında, Abdullah Gül'ün şeriat yanlısı biri olduğunu ve bunun geçmişte sarfettiği sözler ile sabit olduğu yönünde görüş bildirmiştir. Bu yazı üzerine Başbakan Erdoğan "İstemeyen vatandaşlıktan çıkar!" demek suretiyle, büyük eleştiri toplayan bir açıklama yapmıştır.

Coşkun, 2 Ağustos 2007 tarihinde Başbakan Erdoğan'a Gidecek yerim yok yazısı ile cevap vermiş, ayrıca basına verdiği demeçler ile de Nereye gideyim? Deve versin Arabistan'a gideyim diyen hicivli açıklamalarda bulunmuştur.

Yeni Biyografisi

1945 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelen Bekir Coşkun, ilk ve orta okul eğitimini Şanlıurfa’da tamamladıktan sonra, Ankara’da Yüksek Gazetecilik Okulu’nu bitirdi. Foto muhabiri olarak 1974 yılında mesleğe adım atan Coşkun, sonrasında polis ve parlamento muhabirliği görevlerinde bulundu.


1978 yılı itibari ile Günaydın gazetesinde .çalışmaya başlayan ve Dokuzuncu Köy adını verdiği köşesinde yazarlık görevine başladı. 1987 yılında Günaydın gazetesinden ayrılarak Sabah gazetesine geçen gazeteci, bu gazetede ise Onuncu Köy başlığı altında köşe yazılarını yayınlamaya devam etti. Sabah gazetesinin ardından 1993 yılında göreve başladığı Hürriyet gazetesi ile 2009 yılına kadar birlikteliğini sürdürdü ve Hürriyet gazetesinden istifa ederek ayrılmasının ardından, önce Habertürk ve ardından Cumhuriyet gazetesinde yazılarını yazmaya devam etti.
1990 ile 2011 yılları arasında Başın Öne Eğilmesin, Ben Pako, Pako’ya Mektuplar, Avukatımı İstiyorum ve Dövlet adlarıyla yayınlamış olduğu 5 kitabı bulunan Bekir Coşkun’un, TRT’de yayınlanan ve kitabı ile aynı adı taşıyan Pako’ya Mektuplar adlı dizisi BBC televizyonu tarafınca satın alındı.


Fransız asıllı Türk vatandaşı olan Andree Coşkun ile evli olan usta gazeteci, müziğe ilgisi ve aynı zamanda kaptan ehliyeti olan bir deniz tutkunu olarak da biliniyor.