Bilal Macit / Sabah
Siyaset / Güncel

Muhammet Bilal Macit (d. 11 Eylül 1984, İstanbul), Türk siyasetçi. XXIV. Dönem TBMM İstanbul AK Parti Milletvekili. TBMM 24'üncü döneminin en genç milletvekili.

Eğitimi

İstanbul doğumlu olan Bilal Macit ortaokul eğitimini Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde, lise eğitimini Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. Ardından Sabancı Üniversitesi Toplumsal ve Siyasal Bilimler programını burslu kazanmış ve 2008 yılında uluslararası ilişkiler dalında uzmanlaşarak bu üniversiteden mezun olmuştur. Lisans eğitimi devam ederken bir dönem Boston Üniversitesi’nde Avrupa Politikaları ve Medya ve Siyaset ilişkileri üzerine dersler almıştır.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimi için İngiltere’ye gitmiştir. İlk olarak Brunel Üniversitesi’nde İşletme üzerine yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Yüksek lisans tezinde Türkiye’de kurumsal yönetim üzerine çalışmış ve yüksek onur derecesi kazanmıştır. ArdındanKing's College London Üniversitesi’nde kamu politikaları üzerine yüksek lisans eğitimini, Türkiye’de serbest ticaret ve Türk ticaretine etkisi üzerine yazdığı tezle 2010 yılında tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler Doktorası yapmaktadır.


Gerek lisans gerekse yüksek lisans çalışmalarında Türkiye, demokrasi ve kalkınma üzerine akademik çalışmalar hazırlamıştır. Ayrıca Fransa, İngiltere ve Amerika’da akademik ve lisan çalışmalarında bulunmuştur. Çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede Fransızca konuşabilmektedir.

Lisans eğitimi sırasında kulüplerde, spor takımlarında ve komitelerde görev almıştır. Motor Sporları Kulübü yönetim kurulunda 2 yıl yer almış, İstanbul Kulübü kuruculuğu yapmış ve 4 yıl bu kulübün başkanlığını yürütmüştür. Bunlara ek olarak 3 yıl Sabancı Üniversitesi Öğrenci Birliği başkanlığı yapmış ve İstanbul Üniversiteleri öğrenci konseylerinin katıldığı, ISOB derneği kurucuları arasında yer almıştır. Üniversite dışında da Genç Siviller hareketinde kuruluşundan bu yana aktif olarak görev almıştır. Yüksek Lisans sırasında İngiltere’de okuyan Türk öğrencileri bir araya getirmeye çalışan Network of Students Derneğinin kuruluşunda yer almış ve danışmanlığını yapmıştır.

İş hayatı

Bilal Macit, AC Nielsen, Coca Cola gibi yabancı ve Türk Hava Yolları gibi yerli büyük şirketlerde finans ve pazarlama alanlarında iş tecrübesi edinmiştir.

Siyasi yaşamı

2011 Türkiye genel seçimlerinde İstanbul 1. bölgede 16. sırada yer alan Muhammet Bilal Macit, 27 yaşında milletvekili olma hakkı kazandı. Macit, TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği, UNFPA (BM Nüfus Fonu) ile EPF (Avrupa Parlamenterler Forumu)'nun TBMM'deki NKG (Nüfus Kalkınma Grubu)'nun üyeliği ve Türkiye-Moritanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.