Burak Göral / Sözcü
Sinema / Kültür Sanat
Email adresi: bgoral@hotmail.com

Burak Göral, İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Göral, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunudur. Ancak kendisi daima sinemanın içinde olmayı seçen bir film eleştirmeni, yazar, gazeteci ve senaristtir. Bir üniversite dergisi olan Genç Boyut’da sinemaya dair yazılar yazan Burak Göral, Sinema Dergisi, Esquire Dergisi, Milliyet – ek yayınlar ve Yeni Yüzyıl – Café Pazar gibi yayınlarda düzenli olarak film eleştirisi ve sinema yazıları kaleme aldı. Göral, aynı dönem içerisinde yönetmen Yavuz Özkan’ın Bir Erkeğin Anatomisi adlı filminde yönetmen asistanlığı da yapmıştır. Kısa bir süre radyo yapımcılığı yapmasının ardından bazı sinema filmlerinde senaryo danışmanlıklarında bulunmuş, bir süre sonra da internet sektörüne geçiş yapmıştır.


Çeşitli yayınlarda sinema yazarlığı yapmaya devam eden Göral, bir dönem internet ortamında bazı sinema sitelerinin editörlüğünü de yürütmüştür. ATV de yayınlanan Pilli Bebek isimli dizinin de senaristlerinden biri olmuştur. Aynı sene TRT radyosunda canlı seslendirilen Aynı Çatı Altında adlı bir aile dramasını da kaleme almıştır. Burak Göral, 2004 – 2008 seneleri arasında Posta gazetesinde düzenli olarak ve çeşitli dergi ve yayınlarda film eleştirmenliği yapmıştır. Home&Technology dergisinde de editörlük yapmış olan Göral’ın yayımlanmış 3 sinema kitabı, çekilmiş 3 sinema filmi bulunmaktadır.


Göral, şimdilerde ise YAPIMLAB ve Müjdat Gezen Kültür Merkezi Sinema Okulu’nda senaryo eğitmenliği ve proje bazında senaryo danışmanlığı yapmaktadır.