Cemil Ertem / Milliyet
Ekonomi
Email adresi: dr.cemilertem@gmail.com

Cemil Ertem (Ekonomist doktor, gazeteci, yazar) Günlük gelişme ve haberlerden yola çıkarak, iktisat teorisini politikayla birleştirerek ekonomi yazıları yazan yeni nesil ekonomi yazarlarındandır. Üniversite eğitimini Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını ise finans ve iktisat alanlarında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi- Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yapmıştır.

İktisat ve siyaset konusunda uzun yıllardır çeşitli dergi ve gazetelerde yazan Ertem, Nokta ve Forbes dergilerinde ve BirGün Gazetesi'nde köşe yazarlığından sonra Taraf gazetesinde, kuruluşundan yakın zamana kadar, ekonomi-politik yazıları yazmıştır. ATV Ana Haberde ekonomi ve siyaset editörlüğü görevini yürütmüştür.İstanbul Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Ertem Finans ve İşletme dersleri vermektedir. Star gazetesindeki köşe yazarlığı görevinden Kasım 2014'te ayrıldı. Halen Akşam gazetesi ve Daily Sabah gazetelerinde köşe yazarlığı yapmakta, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ekonomi danışmanlığını yürütmektedir.

Bilgi ekonomisi, ekonomi-politik, alternatif büyüme ve para teorileri alanında çalışan Ertem 2011 yılı MÜSİAD en iyi ekonomi yazarı ödülünü almıştır.

Etkileşim Yayınları’ndan Bitişler ve Başlangıçlar ve Yeni Dünya Düzeni-WikiLeaks (Özgür Uçkan’la) olmak üzere 2 kitabı bulunmaktadır. Ayrıca Selis Kitaplar'dan Erdoğan Dönemi Ekonomi Politiği alt başlığı ile Yatağını Bulan Nehir isimli kitabı 2014 yılında yayımlanmıştır.