Hakan Çelik / Posta
Siyaset / Güncel
Email adresi: hakan.celik@posta.com.tr

Hakan Çelik, gazeteci, televizyon ve radyo program yapımcısı ve yorumcusu

1990 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun olan Hakan Çelik, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Avrupa Birliği'nin Siyasi Yapısı konusunda masterını tamamladı. Ayrıca, İletişim Fakültesi'nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde Bilim Kurgu Sineması üzerine bir yüksek lisans programına devam etti.

Basın hayatına 1988'de Günaydın Gazetesinde başlayan Çelik, aynı zamanda Türkiye'nin ilk özel radyocularındandır. Radyoculuğa 1990'ların başında İskoçya'daki Glasgow BBC'de staj yaparak adımını attı. Aynı dönemde Britanya'nın en köklü yayın organlarından The Herald'da kısa bir süre çalıştı. Hürriyet Gazetesi'nin radyosu Hür FM'i kuran ekipte yer alan Çelik, daha sonra Show Radyo, Genç Radyo ve NTV Radyo'da programlar yaptı.

1992 yılında İngiliz Dışişleri Bakanlığı'nın bursuyla Londra'ya gitti. Alman, Japon ve Amerikan hükümetlerinin davetleriyle bu ülkelerde seminlerlere katıldı, konferanslar verdi. Dünyanın 100'ü aşkın ülkesinde gazeteci olarak bulunan Çelik, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin de aralarında bulunduğu pek çok kurum ve kuruluştan mesleki çalışmaları dolayısıyla ödüller aldı.

1997 yılından bu yana Posta gazetesinde köşe yazarlığı [3][4] yapan Hakan Çelik, son 6 yıldır gazetenin Ankara Temsilciliği görevini de yürütüyor. Radyo ve televizyon programlarına da devam eden Hakan Çelik, 3 yıl boyuncaHabertürk Televizyonu'nda 'Weekend' isimli hafta sonu kuşağını hazırlayıp sundu. Ufuk Güldemir'in vefatının ardından Habertürk Turgay Ciner tarafından satın alındı. Doğan Grubu'nda görev yapması nedeniyle Habertürk'ten ayrılmak zorunda kalan Hakan Çelik, Şubat 2008'den itibaren Kanal 24'te "Hafta Sonu Moderatörü" olarak sabah kuşağını hazırlayıp sunmaya başladı. Çelik, ayrıca TRT 1 Radyosunda Pazartesi - Cuma günleri 12.00-13.00 saatlerinde yayınlanan "Haber - Yorum" programının Ocak 2010-Temmuz 2011 tarihleri arasında yorumculuğunu yapmıştır. Ayrıca, yine TRT 1 Radyosunda hafta içi sabah kuşağında yayınlanan "Gündem" programına da zaman zaman yorumcu gazeteci olarak katılmıştır.

Bugüne kadar Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus ve Rum Ortodoks Patriği I. Bartholomeos'un da aralarında bulunduğu dünya liderleriyle röportajlar yaptı. Hakan Çelik, sadece Türkiye'de yaşayan Rum, Ermeni ve Yahudi azınlıklarla ilgili olarak değil tüm dünyada inançlar arası diyalogun ve kültürel ve siyasal etkileşimin önemine ve geliştirilmesine yönelik yazılar kaleme alan bir gazetecidir.

Müzikle ilgili çalışmalarına da devam eden Hakan Çelik, her Pazar akşamüstü TRT 3 Radyosunda kendisinin hazırlayıp sunduğu "Tren Yolculuğu" programı ile dinleyicilerine ulaşmaya devam etmektedir. Klasik müzikten, günümüz popüler müziğine ve trenler ile uçaklardan otomobillere kadar çok çeşitli ilgi alanlarına sahip olan Çelik, aynı zamanda ünlü ve önemli bir otomobil eleştirmenidir ve "Posta" gazetesinde ve "otomobilport.com" web gazetesinde otomobille ilgili köşe yazıları yazmaktadır. Hakan Çelik ayrıca, başarılı bir seslendirme sanatçısı olup, TV reklamlarında seslendirme yapmaktadır.