Işıl Eğrikavuk / Radikal
Yaşam / Sosyal
Email adresi: guncelsanatkafasi@gmail.com

Işıl Eğrikavuk Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatı'ndan mezun oldu ve The School of The Art Institute Chicago'da görsel sanatlar masterını tamamladı. 2008'den beri İstanbul'da yaşayan Eğrikavuk, Boğaziçi, Sabancı ve Bilgi Üniversitesi'nde çağdaş sanat ve medya alanlarında ders verdi. Halen Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde öğretim görevlisi olan Işıl Eğrikavuk aynı zamanda Radikal gazetesinde yayımlanan Güncel Sanat Kafası adlı köşenin yaratıcısıdır.

 

Işıl Eğrikavuk, 2012 yılında Türkiye'nin ilk güncel sanat ödülü olan Full Art Prize'ı kazanmış ve aynı yıl SPOT Üretim Fonu’nun desteklediği ilk sanatçı olmuştur. Sanatçı yerel ve uluslararası pek çok sergi ve bienale katılmış, işleri güncel sanatla ilgili dergi, kitap ve akademik çalışmalarda yer almıştır. Eğrikavuk 2010 yılında çalışmalarını topladığı Aynı Çatı Altında adlı bir kitap yayımlamıştır.

 

Katıldığı sergiler ve performanslarının bazıları:

 

11. Sharjah Bienali, Sharjah (2013), Dönüşüm Muhteşem Olacak , Salt Istanbul (2012), Home Istanbul, Sao Paolo, Brezilya (2012), ISEA-10, Ruhr, Almanya (2010), 11th Istanbul Bienali (2009), Endgame, Seul, Güney Kore (2009), The Interview, St. Louis, ABD (2008).