Kürşad Zorlu / Sabah
Siyaset / Güncel

Kürşad Zorlu, 9 Nisan 1977 tarihinde Yozgat’ın Yerköy ilçesinde doğdu. İlk, Orta ve Lise tahsilini Yerköy’de tamamladı. 1994 yılında Selçuk Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü kazandı. 1998 yılında Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans yaptı. 2009 yılında Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim dalında “Demokratik Yönetim Sürecinde Karşılaşılan Sorunlar ve Bir Uygulama” başlıklı tezi ile Doktora derecesi aldı.
Bu süre içerisinde Sağlık Bakanlığında Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Ulaştırma Bakanlığında Bakan Danışmanlığı, PTT Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Danışmanlığı, Ahmet Yesevi Uluslar arası Türk-Kazak Üniversitesinde Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığında Başkan Danışmanlığı görevlerini yürüttü.
Kürşad Zorlu, Türk Dünyası ile ilgili çok sayıda proje ve çalışma gerçekleştirdi. Bazı televizyon kanallarında Türk Dünyası konulu “Gönül Mimarlarımız”, “Avrasya Dünyası” ve “Büyük Satranç” adlı televizyon programlarını hazırlayıp sundu. Bu konuda ulusal ve uluslar arası gazete ve dergilerde çok sayıda makale kaleme aldı. Kazakistan başta olmak üzere Türk Cumhuriyetlerine yönelik belgesel ve tanıtım filmleri hazırlayan Kürşad Zorlu,  Türk Cumhuriyetlerinde Uluslararası Gözlemci olarak bulundu. Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği ve Avrasya Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu üyesi olan Kürşad Zorlu, Kurultay gazetesinin ardından uzun süredir Yeniçağ Gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Zorlu, ayrıca ulusal yayın organları olan Yankı Dergisi ve Eko-Avrasya dergilerinin yayın kurulu üyeliği ve köşe yazarlığını sürdürmektedir. Kürşad Zorlu katıldığı çok sayıda uluslar arası toplantının yanı sıra “2010 yılı Zeki Velidi Togan Hizmet Ödülü”, “2011 Yılı Dış Türkler Medya Hizmet Ödülü”, “Azerbaycan Fahri Fermanı”, “Türkistan Hizmet Ödül”lerine layık görülmüştür. Yrd. Doç. Dr. Kürşad Zorlu, halen Ahi Evran Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde Bölüm Başkanlığı görevini yürütmektedir.