M. Kemal ULUSU / Sözcü
Futbol / Spor

Ankara'da 1940 yılında dünyaya gelen Mustafa Kemal Ulusu, Atatürk'ün on iki yıl boyunca yardımcılığını yapan, tarih ve dil çalışmalarında bizzat Ata'nın yanında görev alan ve ''Kütüphanecisi'' de olarak bilinen Nuri Ulusu'nun oğludur.

Özel Sektörde uzun yıllar danışmanlık ve yöneticilik yapan M. Kemal Ulusu, Yüksek Ticaret Lisesi mezunudur. 1989-2001yılları arasında Ulaştırma Bakan Danışmanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakan Danışmanlığı Başbakanlık Spor Danışmanlığı yapmış, 1998 yılında da Doğru Yol Partisi'nden Beşiktaş Belediye Başkan Adayı olmuştur.

Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyeliği, Üsküdar Anadolu Kulübü Genel Kaptanlığı, Gençlik ve Spor Genel müdürlüğü görevlerinde bulunan Ulusu, 1984-1986 yılları arasında Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı da yapmış, 1990 yılında Ömür Boyu Türkiye Futbol Federasyonu Genel Kurul Üyeliğine kabul edilmiştir. TGRT' de futbol programı yapan Kemal Ulusu, Cumhuriyet, Tercüman, Takvim, Akşam, Star gazetelerinde spor haberleri yazan Ulusu, son olarak Sözcü'de yazmaktadır.

Babası Nuri Ulusu,kendisine, büyük hayranı olduğu Atatürk'ün adını verdiği gibi, O'nun anılarını ve bilinmeyenlerini, Türk tarihi, Laiklik ve din gibi derin ve önemli mevzular hakkındaki düşüncelerine tanıklık ettiği bilinmeyenlerini de notlar halinde bırakmış, M. Kemal ulusu' da bu anılardan yola çıkarak ve çeşitli eserlerden de yararlanarak ve belki de ilk kez gün yüzüne çıkan fotoğraflar eşliğinde yazdığı ''ATATÜRK'ÜN YANIBAŞINDA'' adlı kitabı yazan Ulusu'nun bunun dışında üç tane daha kitabı bulunmaktadır.