M. Serdar Kuzuloğlu / Radikal
Yaşam / Sosyal
Email adresi: serdar@kuzuloglu.com

M. Serdar Kuzuloğlu, bilişim ve teknoloji alanında çalışmalarıyla tanınan Türk gazeteci ve yazar. Özellikle Radikal'de hazırladığı "Sanal Alem" sayfasıyla tanınmaktadır.

 

1995 yılında Posta gazetesinin kurucu ekibinde düzeltmen olarak başladığı gazeteciliğe yazıişlerinde devam etti. 1995-1996 yılları arasında aynı gazetede bilim-teknik sayfalarının editörlüğünü yaptı.

1997 yılında Radikal gazetesinin kurucu ekibinde teknoloji editörü olarak yer aldı. O dönem Türk gazetelerinde yaygınlaşmaya başlayan sadece internet dünyasını konu alan sayfalardan birinin sorumluluğunu üstlendi. Bu sayfa 17 Mart 1998 tarihinde Sanal Alem adını alarak gazeteyle birlikte dağıtılan bağımsız bir ek haline geldi.

Farklı zaman dilimlerinde PC Magazine, PC Life, Computerworld ve PC World dergilerinde düzenli köşe yazıları yazmıştır.

2004 yılında Technology Channel adlı televizyon kanalında, Milliyet gazetesi Teknoloji Editörü Şükrü Andaç ve Sabah gazetesi Teknoloji Editörü Timur Sırt ile Technosohbet adlı programı; 2007 yılındaysa Business Channel'da Bilişime Yön Verenler adlı programı hazırlayıp sunmuştur.

2011 yılından bu yana TRT Haber kanalında Sosyal Medya isimli haftalık programı sunmaktadır.

2002-2004 yılları arasında sonradan Radyo Kozmos adını alan Radyo 92.3 adlı radyoda Sanal Alem başlıklı teknoloji programını hazırlayıp sunmuştur. 2004 yılında NTV Radyo’da devam eden bu program 2005 yılında Türkiye Bilişim Derneği tarafından 'En iyi teknoloji konulu radyo programı' ödülü almıştır [2]. Bu yayın aynı zamanda 2005 yılının Mart ayında başlattığı podcast desteğiyle ilk Türkçe podcast olmuştur.

1996-1997 arasında Fanatik gazetesinin, 1998-2007 arasında Radikal gazetesinin web sitesini kurup, yönetmiştir. 1 Kasım 2007 tarihinden itibaren Radikal gazetesindeki teknoloji yazarlığı dışındaki görevlerini bırakarak Doğan TV Holding'de Yenil Nesil Hizmetler Direktörü olarak görev almıştır. Bu görev Doğan TV Holding'e bağlı televizyon ve radyoların mevcut teknoloji hizmetlerini yeni dönemin gereklerine uyarlama, kurulacak yeni hizmetlere yönelik hedef ve stratejileri belirleme ve bunları hayata geçirmeyi içermektedir.[4][5]

2008 yılında Doğan TV Holding'den ayrılarak bünyesinde Yahoyt.com, Televidyon.com, Kaybolduk.biz ve AlkislarlaYasiyorum.com gibi web sitelerini barındıran MYK Medya'yı kurmuştur.

26 Ağustos 2009 Tarihinde Türkiye'de Korsan Parti hareketinin başlatılmasına yardımcı olmuş fakat etkin olarak içinde bulunmamıştır.

Çeşitli televizyon ve radyo kanallardaki iletişim ve bilişim konulu programlarının danışmanlığı yürütmüştür. Teknoloji ve yaşama etkileri konusunda eğitim kurumlarında konuk olarak dersler vermektedir.