Mehmet Türker / Sözcü
Siyaset / Güncel
Email adresi: mturker@sozcum.com

1950 yılında Bulgaristan’da dünyaya gelen Mehmet Türker, Sofya Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Bulgaristan’ın Kırcaali kentinde farklı köylerde öğretmenlik yaparken bir taraftan da Mehmet Halilov adı ile çok sayıda gazete ve dergi için haber, röportaj ve hikayeler yayınladı.


Bulgaristan’da yaşanan asimilasyon hareketi ile birlikte 1984 yılı sonlarına doğru hükümet politikalarını desteklemediği gerekçesi ile öğretmen olarak çalıştığı okulda tutuklanarak sürüldüğü Belene kampında 485 gün geçirdi ve ardından tutukevine gönderildi. 1987 yılında tutukevinden çıkarılan Türker, Köstendil kentinin Dragoviştitsa köyüne sürgün edilerek 16 ay süreyle sürgün hayatı yaşadı.


1989 yılında birkaç valize eşyası , eşi ve 2 çocuğu ile sınır dışı edildi ve Viyana geldi. Viyana’dan hemen Türkiye’ye gelerek İstanbul’a yerleşti ve 10 yıl boyunca Türkiye gazetesinde muhabir olarak görev aldı. Daha sonraları Ekovitrin dergisinde yazılar yayınladı ve Kanal 7 televizyonunda Ekovizyon programı için çalıştı.
2002 yılından bu yana üç tanesi hatıralar dizisi, dört tanesi roman ve 1 tanesi hikayeler derlemesi olan toplam dokuz kitabı yayınlanan Mehmet Türker, Rumeli dergisi yayın koordinatörlüğünün yanı sıra Sözcü gazetesinde köşe yazarlığına devam etmektedir.