Murat Güloğlu / Sözcü
Gündem / Güncel

Murat Güloğlu, 6 Nisan 1976 tarihinde Sivas’ta dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Anadolu’nun farklı yerlerinde tamamlamıştır. Lise öğrenimini ise Muğla’da tamamlamıştır. Liseyi bitirmesinin ardından da İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümüne girmişti. Bu bölümden mezun olan Murat Güloğlu, 2002 – 2006 tarihleri arasında Galatasaray Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler Bölümü Avrupa Birliği ve Dış Politika Programı’nda yüksek lisansını tamamlamıştır.

Murat Güloğlu’nun medya geçmişi ise 1995’in Şubat’ında Savaş Ay’ın A Takımı’nda, kamera asistanı olması ile başlar. Uzun bir süre pek çok TV kanalı, haber ve program departmanında spiker, editör, muhabir ve yapımcı olarak görev almıştır. 1999 senesi üyesi olduğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Yılın En İyi Televizyon Gazetecisi ödülüne layık görülmüştür. Muhabirlikten sonra kamera önüne geçen Murat Güloğlu, program sunuculuğu ve haber spikerliği yapmıştır. Hala FOX’ta devam etmekte olan Evinizin Oğlu Murat Güloğlu sloganı ile program sunuculuğu yapan Murat Güloğlu, Çalar Saat Haftasonu kuşağını da sunmaktadır.

Bununla birlikte Gazete Habertürk’ün Pazar röportajların gerçekleştirmekte ve gazeteci Güneri Cıvaoğlu ile de çalışmaktadır. Güneri Cıvaoğlu’nun Şeffaf Oda programının yapımcısı da kendisidir. Türk haber spikeri, televizyon programı yapımcısı, televizyon ve İnternet gazetecisi olan Murat Güloğlu’nun Gitmesen, Gitme Sen isimli bir şiir kitabı da vardır.