Prof. Dr. Deniz Demiryürek / Habertürk
Sağlık / Sosyal
Email adresi: ddemiryurek@htgazete.com.tr

Dr. Deniz Demiryürek 1970 yılında Ankara'da doğmuştur. T.E.D Ankara Koleji'nden 1987, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1994 yılında mezun olmuştur. Doktora eğitimine 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda başlamış ve "Conus medullaris' in normal düzeyinin manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi" isimli doktora tezi ile 1999 yılında bilim doktoru ünvanını almıştır. Askerlik hizmetini tamamladıktan sonra 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda öğretim görevlisi kadrosuna atanmış. 2004 yılında Anatomi Doçenti ünvanını, 2010 yılında Profesör ünvanını almıştır. Halen aynı bölümde öğretim üyesi olarak görev yapmakta olup; Tıp, Diş, Eczacılık ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri’nde ders vermektedir.

Dr. Deniz Demiryürek, 2008 yılında kurulan Kuzey Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde de Aralık 2011 tarihine kadar öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

Kendisinin 30 uluslararası yayını; 58 uluslararası bildirisi, 40 uluslararası atıfı ve 2 uluslararası ödülü bulunmaktadır. Klinik anatomi, kadavralarda rastlanılan enfeksiyon ajanları ve 3 boyutlu rekonstrüksiyon teknikleri özel ilgi alanları arasındadır.

Dr. Demiryürek, Ekim 2004 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Tanıtım Komitesi’ nde Fakülte Temsilcisi olarak görevlendirilmiş, 2008 yılında koordinatör olarak atanmıştır. Aralık 2011 tarihine kadar sürdürdüğü görevinde, çok sayıda ulusal ve uluslararası eğitim fuarında Hacettepe Üniversitesi’nin tanıtımına katkı sağlamış, birçok organizasyonun düzenlenmesi ve yürütülmesinde aktif rol almıştır.

Dr. Demiryürek, Mart 2009 yılında Hacettepe Üniversitesi tarafından yürütülmekte olan Kurumsal Kimlik Geliştirme ve İletişim Projesinde, önce proje koordinatörü, sonrasında da Hacettepe Üniversitesi İletişim Koordinatörü olarak atanmış ve Aralık 2011 tarihine kadar sürdürmüştür. Koordinatörlük bünyesinde, Hacettepe Üniversitesi’nin Kurumsal Kimlik Kitapçığının hazırlanmasından, kurum içi Hacettepe Kimliğinin geliştirilmesine, ulusal ve uluslar arası platformlarda geliştirilmiş olan kimlik çerçevesinde, kurumsal iletişimin sürdürülmesi gibi birçok konuda hizmet üretilmiştir.

Dr. Demiryürek, 2011 yılı içerisinde, Kamu İdarelerinde Stratejik Planlamaya İlişkin usul ve esaslar hakkındaki yönetmelik çerçevesinde hazırlanması gereken Üniversite stratejik planının hazırlanması sürecinde, strateji geliştirme kurulu üyesi olarak görev almıştır.

Dr. Demiryürek 2008 yılında NTV, British Council, ODTU ve Radyo ODTU tarafından düzenlenen ve içeriği bilimsel bir konunun halkın anlayacağı basit bir anlatımla açıklanması üzerine olan, Famelab Türkiye Gazetesi'>Türkiye Bilim Elçileri yarışmasında birinci olmuş, İngiltere Kraliçesi’nin Türkiye Gazetesi'>Türkiye ziyareti sırasında kendisi ile tanışma onuruna sahip olmuş, aynı yıl 18-22 Temmuz tarihleri arasında İspanya’nın Barcelona kentinde gerçekleştirilen Avrupa Bilim Forumu konferansında yer alan ‘Uluslararası Famelab Bilim Elçileri’ yarışmasında Türkiye Gazetesi'>Türkiye’yi başarı ile temsil ederek birincilik ödülü kazanmıştır. Yarışma sonrası, Dr. Demiryürek’e BBC Televizyonu tarafından, bilimsel içerikli bir TV programı hazırlanması yönünde teklif sunulmuş, ancak Hacettepe Üniversitesi’ndeki akademik çalışmaları nedeni ile proje ileri bir tarihe ertelenmiştir. Kendisi halen, Uluslarası Famelab Organizasyonu’nda akademik danışman olarak görev yapmaktadır.

Dr. Demiryürek Hacettepe Üniversitesi 2009 yılı Teknokent Proje yarışmasında Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri kategorisinde, tasarladığı çok fonksiyonlu diseksiyon masası ile ikincilik ödülü kazanmıştır.

 

Dr. Demiryürek, Türk Eğitim Derneği tarafından, Ağustos 2014 tarihinde Türk Eğitim Derneği Yüksek Öğrenim Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiş ve halen bu karar çerçevesinde T.E.D. Üniversitesi’nde yönetim kurulu üyesi ve genel sekreter olarak çalışmayı sürdürmektedir. Dr. Demiryürek aynı zamanda faaliyetleri arasında sürekli eğitim merkezi, yurtlar, konaklama hizmetleri, spor tesisleri ve kafeteryalar gibi başlıklar bulunan T.E.D. Üniversitesi İktisadi ve İdari İşletmeler Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

Yunanistan Hükümeti Bilimsel Komitesinde Yabancı Profesör olarak hizmet veren Deniz Demiryürek, Selanik’ te bulunan Aristotle University of Thessaloniki ve Atina’da bulunan National and Kapodistrian University of Athens de Akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Habertürk Gazetesi Ankara Ekinde köşe yazarlığı yapan Dr. Demiryürek, sağlıklı yaşam ve koruyucu hekimlik konularındaki bilgilerini haftalık yazıları ile paylaşmaktadır.

Dr. Deniz Demiryürek, TRT Okul Kanalı Günlük Hayat Programında, Sağlık Koordinatörü olarak, 2015-2016 yayın döneminde her hafta canlı yayında, konunun uzmanları ile birlikte güncel sağlık konuları hakkında televizyon programı yapmıştır.

 

Evli ve iki kız çocuk babası olan Deniz Demiryürek, iyi seviyede İngilizce, günlük kullanım seviyesinde Fransızca bilmektedir.

 

Dr. Demiryürek, 2006-2010 yılları arasında Türk Anatomi ve Klinik Derneği’nde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmış olup, halen aynı derneğin ve T.E.D. Ankara Koleji Mezunları Derneği’nin üyesidir.