Rahim Er / Türkiye
Gündem / Güncel
Email adresi: rahim.er@tg.com.tr
Rahim Er
Doğum 12 Nisan 1950 (68 yaşında)
Harput, Elâzığ
Meslek Hukukçu, yazar
Milliyet Türk

Rahim Er (d. 12 Nisan 1950; Harput, Elâzığ), Türk yazar ve hukukçu. Medya dünyası ile ilişkisi lise yıllarında başladı. 1968'de Adana Erkek Lisesi ikinci sınıfı okurken Bâbıâli'de Sabah gazetesi ile irtibat kurarak fahri muhabirliğe başladı. 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1976 yılında Türkiye Gazetesi'>Türkiye gazetesinde köşe yazıları yazmaya başladı. İlk makalesinin yayın tarihi 9 Kasım 1976'dır. İlk sütunun adı Pırıltı, sonrakiler ise Tahlil, Entelektüel Boyut ve şu anki İmza'dır.

Özel sektörde bazı şirketlerin kurucu genel müdürlüklerini yaptı.[1] 1989 yılında özel radyo televizyon fikrini bir proje olarak Türkiye Gazetesi'>Türkiye’ye getirmiş, bu konuda beyin fırtınalarına zemin hazırlayacak geniş katılımlı toplantılar düzenlemiştir.

12 Kasım 1999 tarihinden 15 Nisan 2013’e kadar BKY – Babıali Kültür Yayıncılığı A.Ş. adlı yayın şirketinin yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır.

Köşe yazılarında ürettiği fikirlerle, 2023 Büyük Türkiye Gazetesi'>Türkiye, 2071 Cihan Devleti Türkiye Gazetesi'>Türkiye, Osmanlı Milletler Topluluğu ve Marka Şehir, Marka Şirket, Marka İnsan fikirlerini Türkiye Gazetesi'>Türkiye düşünce ve siyasi hayatına kazandırmıştır.

2014-2015 yıllarında bir süre Küçükçekmece Belediyesi ve Üsküdar Belediyesinde Sevgili Peygamberim Siyer-i Nebi dersleri vermiştir. Hâlen hafta içi 5 gün Türkiye Gazetesi'>Türkiye gazetesinde yazı yazmaktadır. Görüş ve düşüncelerini ekranlarda ve konferanslarda paylaşmakta, birçok STK'nın faaliyetlerine iştirakin yanı sıra İstanbul Kültür A.Ş.'ye danışmanlık yapmaktadır.

İstanbul Barosu Şeref Üyesi ve T.C. Başbakanlık BYEGM Sürekli Sarı Basın Kartı sahibidir.

AKP'ye yakınlığıyla tanınan yazar, partiye yönelik açılan kapatma davası sonrası 2008'deki bir yazısında yargıtaya yönelik kullandığı ifadeler nedeniyle Yargıtay Birinci Başkanlığı tarafından "yargıtayın manevi şahsının aleni tahkir ve tezyif edildiği, şeref ve onurunun kamuoyu önünde zedelendiği" gerekçesiyle 100 bin liralık manevi tazminat davası açıldı. Bakırköy 8. Asliye Hukuk Mahkemesi de Er'i 50 bin lira tazminat cezasına çarptırdı.

Kitapları

  • Sevgili Peygamberim – Siyeri Nebi (BKY)
  • Osmanlı Milletler Topluluğu (BKY)
  • Örsteki Ülke Türkiye Gazetesi'>Türkiye (BKY)
  • Hayatın Rengi İnsan (BKY)
  • İmparatorluk Coğrafyasında Diplomasi Koşturmak (BKY)

Ödül ve adaylıkları

  • 2018 - 4. Divanyolu Ödülleri - Kültür Ödülü