Rahmi Turan / Sözcü
Siyaset / Güncel

1939 yılında İstanbul’da doğan ve babası tarafından doğum yeri olarak Bilecek yazdırılan Rahmi Turan, İstanbul Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra, meslek hayatına spor muhabiri olarak başladı.


Yeni Sabah ve Akşam gazetelerinde spor muhabirliği, spor şefliği ve spor sorumlu müdürü olarak görev yaptıktan sonra 1967 yılında Hürriyet gazetesine geçti. Yine bu yılın sonlarına doğru Hürriyet gazetesinin yan yayını olan Son gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğü görevine başladı.


Bir yıl sonra 1968 yılında patronu Haldun Simavi’nin desteğiyle 26 Kasım 1968 tarihinde Günaydın gazetesini kurarak yayın hayatına başlattı. Çok kısa bir sürede zaman zaman 1 milyonu aşan tirajla Türkiye’nin en çok okunan gazetesi olan Günaydın ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti mizanpaj ödülüne layık görüldü. 1983 yılında ise Günaydın gazetesinin yan yayını olarak yayına başlayan Tan gazetesini çıkaran Turan, 1985 yılında Yeni Asır grubuna geçerek, Sabah gazetesini hazrladı ve yayın hayatına başlattı.


1989-1990 senelerinde Hürriyet gazetesinde Genel Yayın Yönetmeliği görevini üstlendikten sonra, sırasıyla, Bugün, Meydan ve Gözcü gazetelerini de yayın hayatına başlatarak bu alanda, 7 gazeteyi hazırlayıp yayın hayatına sokarak dünyada benzeri görülmemiş bir başarıya imza attı. 2010 yılı itibari ile gazete yöneticiliğini bırakan Rahmi Turan, Hürriyet gazetesinde 2012 senesine kadar köşe yazarı olarak meslek hayatını sürdürdü. Evli ve iki çocuk babası olan usta gazeteci, hala Sözcü gazetesinde haftanın 4 günü yazılarını yayınlamaya devam ediyor.