şükran Soner / Cumhuriyet
Siyaset / Güncel
Email adresi: soner@cumhuriyet.com.tr

10 yaşında iken ailesi ile birlikte Türkiye Gazetesi'>Türkiye’ye göç eden Şükran Soner, 1946 yılında aslen Kosova, Priştine’de dünyaya gelmiştir.

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü mezunudur. Mezuniyetin ardından, Cumhuriyet Gazetesi bünyesinde çalışmaya başlayan Şükran Soner, kurumda sağlık, eğitim ve işçi haberleri gibi toplumsal eylemleri haberleştirmiştir.

1990 yılı, 12 Mart döneminde Cumhuriyet Gazetesinden ayrılmış, 1991 yılında tekrar geri dönmüştür. Döndükten sonra Yayın Kurulu üyesi, Cumhuriyet Vakfı saymanı ve köşe yazarı olarak çalışmalarını devam ettiren Şükran Soner, bir çok mesleki ve gazetecilik örgütleri tarafından ödüller almıştır. Uzun seneler Türkiye Gazetesi'>Türkiye Gazeteciler Sendikası eğitim sekreterliği ve bir ara genel başkanlık görevlerini üstlenmiş, İnsan Hakları Derneği ile Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı’nın kurucu üyeliğini üstlenmiş, yönetim kurulu üyesi olarak görev almıştır.

Geçmişten günümüze, Ben Devletim Köleleştiririm, Bırakınız Yapsınlar Bırakınız Satsınlar isimli kitaplara imzasını atmıştır. Bir oğlu vardır.