Saygı öztürk / Sözcü
Siyaset / Güncel
Email adresi: saygi@sozcum.com

1955 yılında Yozgat Sarıkaya ilçesine bağlı Akbucak köyünde dünyaya gelen Saygı Öztürk, gazetecilik mesleği ile Lise yıllarında tanıştı. O dönemlerde yerel olarak yayın yapan Yerköy gazetesinde görev yaparken, bir taraftan Hürriyet Haber Ajansı muhabirliğini sürdürdü.


Yaptığı yerel haberler ile dikkatleri üzerine çeken Öztürk, 1978 yılında Hürriyet Ankara Bürosu’nda göreve başladı. Aralıksız olarak 1994 yılına kadar Hürriyet gazetesinde Eğitim ve Güvenlik Haberleri Sorumlusu olarak görevini sürdürdükten sonra, Sabah gazetesine geçerek aynı görevi üstlendi. Sabah gazetesinin ardından sırasıyla Star ve Gözcü gazetelerinde çalıştı.


Araştırmacı gazetecilik alanında çok sayıda başarısı bulunan Öztürk, ortaya çıkardığı İlksan skandalı, Anadolu Liseleri giriş sınavı sorularının çalınması sonucu sınavın iptalini sağlaması ile gündeme geldi. Daha sonra üniversite sınavında çağrı cihazı ile kopya verildiğini, Batman Valililiği’nin almış olduğu silahların kaybolduğunu ve OHAL valililiği tarafından uçmayan uçaklar alındığını belgeleyen Öztürk, kamu görevlisi bazı kişilerin Suudi Arabistan tarafından desteklenen Rabita isimli örgüt tarafından hacca götürülmesinin belgelerini de ele geçirdi.


Saygı Öztürk aralarında Basın Oscarı olarak bilinen Sedat Simavi Ödülü’nün de yer aldığı araştırma haberleriyle, 4 defa Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 3 defa Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti ödüllerine layık görüldü. Bu ödüllerin dışında 4 defa Muammer Yaşar Ödülü ile bir defa da Bülent Dikmener ödülünün de yer aldığı 30’un üzerinde ödülü bulunan gazeteci Türkiye gazeteciler Cemiyeti tarafından röportaj dalında yılın gazetecisi seçildi.
Saygı Öztürk meslek yaşamına halen Sözcü gazetesinde Ankara İl Temsilciği görevinin yanı sıra köşe yazarı olarak devam etmektedir.