Prof. Dr. Seyfettin Gürsel / Radikal
Ekonomi
Email adresi: seyfettin.gursel@radikal.com.tr

Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra Grenoble Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni 1973'te, Siyasal Bilimler Enstitüsü'nü 1974'te bitirdi. Ekonomi dalındaki yüksek lisansını 1975'te doktorasını ise 1979'da Paris Nanterre Üniversitesi'nde tamamladı. 

1980-1983 yılları arasında, İstanbul Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalışan Gürsel, daha sonra özel sektörde yöneticilik yaptı. Türkiye Siyasal Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı ve Tarih Vakfı Kurucu Üyesi olan Gürsel 1994’de akademik hayata Galatasaray Üniversitesi’nde geri döndü. Bu üniversitede Ekonomi Bölüm başkanlığı ve Rektör yardımcılığı görevlerinde bulundu. Profesör Gürsel halen Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin (BETAM) direktörlüğünü yürütüyor. 

Prof. Dr. Seyfettin Gürsel'in, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi iktisat tarihi, iktisat politikaları, politik iktisat, çalışma ekonomisi ve seçim sistemleri konularında, yurtdışında ve yurtiçinde yayınlanmış kitapları ve makaleleri bulunuyor.

TV24 kanalında ekonomi yorumları, Ahaber’de haftalık siyasal tartışma programı yapan profesör Gürsel Radikal ve Today’s Zaman gazetelerinde köşe yazarlığını sürdürmektedir.