Soner Yalçın / Sözcü
Siyaset / Güncel
Email adresi: syalcin@sozcu.com.tr

1966 yılında Çorum’da dünyaya gelen Soner Yalçın, Sağlık Meslek Lisesi’ni bitirdikten sonra girdiği Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Yüksek Okulu’nda ki eğitimini tamamlamadan ayrılarak, 1987 yılında 2002e doğru adı ile yayın yapan derginin Ankara bürosunda uzun süre muhabir olarak görev aldı.


1993 yılında çalışmaya başladığı Aydınlık gazetesinde bir yıl görev yaptıktan sonra, 1995 senesinde haber araştırma müdürü oldu ve aynı senenin sonunda görevinden istifa ederek ayrıldı. Kısa bir süre Siyah Beyaz isimli gazetede çalıştı ve 1996 senesinde Show Tv Ankara Bürosunda görav alarak televizyon dünyasına geçiş yaptı. Aynı yıl Star Tv’ye geçen Yalçın, bu kanalda haber müdürü olarak görev yaptı.


CNN türk kanalında Cüneyt Özdemir ile 5N1K isimli programı hazırladı ve yine aynı kanalda yayınlanan Oradaydım isimli politik belgeselini yayınladı. 2007 yılında göreve başladığı Hürriyet gazetesinde 5 yıl süreyle Pazar günleri yayınlanan Not defteri adlı köşede yazılarını yayınladı. Meslek hayatı boyunca çeşitli makaleri yabancı gazetelerde yayınlandı ve yerli, yabancı çok sayıda belgesele doğrudan katkı yaptı.


Oda Tv davası dahilinde 2011 yılında tutuklanıp 27 Aralık 2012 tarihinde tahliye olan Soner Yalçın, 10 yıl evli kaldığı Feza Kutanoğlu’nda boşandı. Gazetecinin bu evliliğinden olan bir erkek çocuğu bulunmaktadır. Günümüzde Sözcü gazetesinde köşe yazarlığına devam eden Yalçın’ın 13 adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.