Taylan Kümeli / Sözcü
Sağlık / Sosyal
Email adresi: tktatlightbeslenme@gmail.com

Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli evlidir ve 2 kız çocuğu annesidir. Gümüşsuyu’nda oturmakta ve Nişantaşı’nda eşi ile beraber çalışmaktadır. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara TED Koleji’nde yapmıştır. 1986′da Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden derece ile mezun olmuştur.

 

1988′de ODTÜ’de Katkı Maddelerinin İnsan Sağlığı üzerine etkisi konulu master tezini tamamlamıştır. 1986-1991 arasında Vakıfbank Sosyal İşler Dairesi ve Vakıf Catering Şirketinde sorumlu müdür olarak çalışmıştır. 1991-1999 arasında Sofra Catering, Dardanel Gıda, Yüzyıl Işıl Okulları gibi firmalarda çalışmıştır. 1999′dan itibaren Tedavici Diyet Uzmanlığı konusunda çalışmaya başlamış ve ilkönce Kadıköy’deki ofisinde, 2002′nin Şubat’ından itibaren de Nişantaşı’nın merkezinde bulunan ofisinde hasta kabul etmiştir. Nestle şirketine bir süre danışmanlık yapmış, çeşitli dergiler (Cosmopolitan, Marie Claire, Form Sante, Aktüel vb. gibi) ve gazetelerde (Hürriyet, Milliyet, Posta, Sabah, vs bir çok makaleleri yazıları yayınlanmıştır.

 

NTV ile 2002-2003 yıllarında toplam 23 bölümlük bir TV programı yapmış ve sayısız TV programına konuk olarak Sağlıklı Beslenme İlkeleri ile ilgili görüşlerini aktarmaya çalışmıştır. 2004 yılı Mart ayından itibaren ofisini, var olan yoğun talebi karşılayabilmek için genişletmiş ve Türkiye’de belki de bir ilki gerçekleştirerek dört ayrı branşta Beslenme ve Diyet Uzmanları’nın çalıştığı bir “SağlıkBeslenme ve Diyet Merkezi” haline getirmiştir.

 

Kendisine başvuran kişilere sağlıklı beslenmenin bir ömür boyu sürmesi gerektiği fikrini öğretmeye çalışmakta ve herkese özel, organik ve genetik yapıları, beslenme alışkanlıkları ve sosyal yaşamlarına uygun beslenme listeleri yazmaktadır.