Turgay Noyan / Sabah
Yaşam / Sosyal
Email adresi: turgay.noyan@sabah.com.tr

Turgay Noyan (d. 1944 Ankara), Türk denizci, köşe yazarı, müzisyen, yazar, oyun yazarıdır.

 

Eğitimi

1944 yılında Ankara'da doğan Noyan, ilköğretimini memleketi Gaziantep'te tamamladıktan sonra İstanbul'a gelmiş, Orta ve Lise öğretimini İstanbul Erkek Lisesi'nde yapmıştır. İktisat Fakültesini bitirdikten sonra askerlik görevini 1973-74 yıllarında piyade yedeksubay olarak yerine getirmiştir.

Denizcilik kariyeri

Noyan'ın denizcilik yaşamı 1963 yılında başlamış ve ilk yatını 1965 yılında almıştır. Denizcilik yaşamına Angustia adındaki 8,5 metrelik yelkenli ile başlayan Noyan, daha sonra Sevgim I isimli ikinci bir tekne daha almıştır. Turgay Noyan 1983 yılında yine Sevgim adını verdiği 9.70 boyundaki center cocpit teknesini bizzat kendisi inşa etmiş ve bu tekne ile uzun bir süre Ege ile Marmara'da yolculuklar yapmıştır. Noyan'ın halen 14 metre boyunda Sürmene yapısı Sevgim isimli bir trawleri bulunmaktadır.

Turgay Noyan, 1968 yılında girdiği Türk Balık Adamlar Kulübü'ne sporcu ve eğitmen olarak uzun yıllar hizmet vermiştir. Halen Caddebostan Balıkadamlar Kulübü adını alan bu kulübün onur üyesidir. Turgay Noyan Türkiye'de, amatör denizcilerin önündeki yasal engellerin kaldırılması için uzun bir süre çaba sarf etmiştir. Yazılarının dışında Denizciler Sivil Toplum İnisiyatifi'nin kurucuları arasında yer aldı. Uzunca bir süre dsti İletişim Grubu'nda çalıştı. Noyan, Amatör Denizcilik Federasyonu'nun kuruluş çalışmalarına, Komodorluk görevini de yaptığı Kalamış Yelken Kulübü ve CBKadına katıldı. Federasyon'un tüzüğünü hazırlayan komitede yer aldı.

Noyan, Türk yelkenciliğine büyük popülarite kazandıran Sabah Açıkdeniz Yat Yarışları'nın da başlamasına öncülük eden kişidir. 25 yıldır Turkuvaz Medya Grubu'nda Yeni Asır İstanbul Temsilcisi ve ardından Sabah Denizcilik Editörü olarak gazetecilik yapan denizci, Türkiye'nin en saygınyelken yarışı, Deniz Kuvvetleri Kupası'na sponsorluk yapılması ve düzenlenmesine katkılarda bulunmuştur.

Medya kariyeri ve köşe yazarlığı

Türkiye'nin günlük gazetelerinden birine denizcilik köşesi kazandırarak, medyamızda yeni bir gelenek başlatan denizci, daha sonra ülkemizin en önemli denizcilik yayınlarından biri olan Naviga dergisinin de fikir babalığı, kuruculuğu ve yazarlığını yapmaktadır. Denizci olan kızı Tuba Noyan'ın yönetimindeki bu dergi, daha yayın hayatına başlamadan kendi adını verdiği Naviga Cup adlı yelken yarışları ile bir başka geleneği de başlatmıştır.

Turgay Noyan'ın yaşanmış deniz hikâyelerinden oluşan Denizden Gelen Adam adlı kitabı 2007, Denizden Gelen Kadın adlı eseri ise 2010 yılında yayınlanmıştır.

Yazarlığının yanı sıra orkestra şefi- besteci olan Turgay Noyan'ın beş kişisel long play'i, yedi kaseti ve müziklerini yaptığı pek çok ünlü tv dizisi ile tiyatro eseri vardır.

Eserleri

  • Meyhaneci (2012) (Naviga Yayınları)
  • Denizden Gelen Kadın: Yaşanmış Deniz Hikayeleri 2 (2010) (Naviga Yayınları)
  • Denizden Gelen Adam: Yaşanmış Deniz Hikayeleri 1 (2007) (Naviga Yayınları)