Uğur Dündar / Sözcü
Siyaset / Güncel

1943 yılında İstanbul’da doğan Uğur Dündar, Lise eğitimini Vefa Lisesi’nde tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi İktisat fakültesi Gazetecilik Enstitüsünde lisans eğitimini aldı. 1989 yılı Türkiye Güzeli olan eşi Yasemin Baradan ile 1993 yılında hayatını birleştiren Dündar’ın Bora Uğur, Damla ve Bartu adında 3 çocuğu oldu.


1970 senesinde TRT’nin açmış olduğu sınavı kazanarak televizyon prodüktörü olarak meslek hayatına adım atan Uğur Dündar, TRT bünyesinde yapımcı, yönetmen ve sunucu gibi farklı görevlerde bulundu. Kanalda yaptığı Günler Geçerken adlı programla Sedat Simavi Ödülü’nü kazandı ve sonrasında bir dönem Marmara Üniversitesi’nde Tv Programcılığı derslerinde Lisansüstü hocası olarak da görev aldı.


20 yıllık TRT kariyerine programında yer vermiş olduğu bir habere sansür uygulanması sonucu ara veren Dündar, özel televizyonculuğa adım atarak, 1992 yılında Arena adlı programla televizyon gazeteciliğinin temelini kurdu. Özel kanallar yolculuğuna Arena programı ile Show TV’de başlayan Dündar, aynı programla 1995 yılında Kanal D’ye, 2000 yılında ise Star Tv’ye geçti. Gazetecilik hayatında Hürriyet gazetesinde uzun yıllar çalıştı ve 2001-2002 yıllarında ise Sabah gazetesinde görev yaptı.


2012 yılından bu yana Sözcü gazetesinde yazarlık hayatına devam eden Uğur Dündar halen bu gazetede köşe yazıları yazmanın yanı sıra, Halk Tv’de yayınlanan Halk Arenası programını yapıyor. Dündar’ın 1995 ve 2013 yılları arasında yayınlanmış, ikisi Haluk Şahin, biri Nedim Şener, biri Orhan Baykal ve bir tanesi kendi adıyla olmak üzere 5 kitabı bulunuyor.