Ümit Zileli / Sözcü
Siyaset / Güncel
Email adresi: ümit zileli@korkusuz.com.tr

1959 senesinde Ankara’da dünyaya gelen Ümit Zileli, gazetecilik hayatına kısa dönem Tercüman gazetesinde başlamıştır. 1978 yılında da Anadolu Ajansı’nda mesleğini devam ettirdi. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden ise 1983 yılında mezun olan Zileli, sonrasında Günaydın gazetesi, Ankara Ekspres ile Barış gazetelerinde çalıştı. Güneş’in 1982 senesinde kurulmasıyla birlikte Amerika’da Los Angles’te muhabirlik yaptı. Güneş, Son Havadis, Bulvar ve Milliyet gazetelerinde de Türkiye’ye döndükten sonra çalışmıştır.
TRT’de 1991 yılında birçok program gerçekleştiren Zileli, TRT 2’de ise Pazar Söyleşileri isimli programı hazırlayarak, sunmuştur. Özel radyoların yayına geçmesiyle birlikte 1993 yılında Sesli Gazete isimli haber yorum programına başladı. 1997 senesinden itibaren ise Zileli, Cumhuriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığına başlamıştır. Bu arada Ses Ver Türkiye ve Dinamit isimli programlarında da yer almıştır. Cumhuriyet Gazetesi’nden 2013 yılında ayrıldıktan sonra Aydınlık Gazetesi’nde göreve başlamıştır. Ana Haber sunuculuğu yaptığı Ulusal Kanal’dan ve Aydınlık Gazetesi’nden de Perinçek’e gösterdiği tepkiden dolayı istifa etmiştir. Ümit Zileli, Halen Odatv ‘de köşe yazarlığı görevini sürdürmektedir.


İlk evliliğini Güler kazmacı İle 1992 senesinde gerçekleştiren Zileli’nin bu evliliği uzun sürmemiştir. Sonrasında ise 1997 yılında Songül Toprak’la evlenmiş ve 2001 yılında da Su ismini verdikleri bir kızları dünyaya gelmiştir. Ancak bu evliliği de devam etmeyen Zileli, 2005 senesinde Songül Toprak ile olan evliliğini de sonlandırmak durumunda kalmıştır.