Ünal Ersözlü (ege) / Sabah
Ege / Bölgeler
Email adresi: unal.ersozlu@sabah.com.tr

1959 yılında, Ankara'da doğdu. İzmir Eczacıbaşı İlkokulu, Manisa Şehitler Ortaokulu, İzmir Bornova Suphi Koyuncuoğlu Lisesi, Adana Karşıyaka Lisesi ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğrenim hayatını sürdürdü.

 

Hakkında açılmış bazı öğrenci davaları nedeniyle, 12 Eylül askeri darbesi sonrasında, 3,5 yıl siyasi tutuklu-hükümlü konumunda kaldı.

 

1987 yılından bugüne dek gazetecilik mesleğini sürdürmekte. Gazeteciliğe haftalık haber dergisi Yeni Gündem’de muhabir olarak başladı. Gazetelerde muhabirlik dışında, yazı işleri yöneticiliği ve yazarlık yaptı.

 

İzmir Yeni Asır Gazetesi, Sabah Gazetesi ve Ateş Gazetesi'nde gazetecilik ve yayıncılık; Kanal Ege televizyonunda ve İzmir TV'de program sunuculuğu, Kanal E televizyonunda ise haber spikerliği yaptı.

 

Bir dönem iletişim sektörü ve siyasi kampanyalarda da yöneticilik yapan Ersözlü, ( Zülfü Livaneli -1994- ve Ahmet Piriştina -1999- seçim kampanyalarını koordine etti. )

 

İzmir Kent Kitaplığı’nın kuruculuğu ve yayın yönetmenliği, İzmir Kent Kültürü dergisinin yayın yönetmenliği, İzmir Yayıncılık Genel Müdürlüğü, görevlerini de sürdürdü.

 

Sabah Gazetesi Akdeniz Bölge Temsilciliği görevinden sonra, İzmir’e dönen Ersözlü halen Sabah Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi olarak görev yapıyor.

 

Ünal Ersözlü, İzmir ve İstanbul Çağdaş Gazeteciler Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi. Aynı zamanda Nâzım Hikmet Vakfı Danışma Kurulu Üyesi.Evli ve Şafak Ersözlü adında bir oğlu var.

 

 

KİTAPLARI

 

-          OKYANUSLARIN NOT DEFTERİNDEN

-          ZAMAN AYNA BIÇAK

-          GİDİYORUM, ADIM UNUTULUŞ OLSUN DİYE

-          AŞK-I HAKİKİ

-          GENÇLİĞİN DÜN GECESİ

-          KAPIYI ÇALIYORUM

 

 

ÖDÜLLERİ

 

-          Akademi Kitabevi Şiir Başarı Ödülünü

-          1998 Behçet Aysan Şiir Ödülünü aldı

-          2011 Yunus Nadi Şiir Ödülü