Vahe Kılıçarslan / Sözcü
Yaşam / Sosyal

Cansız manken olarak tanına Vahe Kılıçaslan İstanbul’da 1966 senesinde doğmuştur. Papazan gerçek soyadı olup, Ermeni asıllıdır. Kökleri 16. asır Erzincan’a dayanmaktadır. 1986 yılınsa Marmara Üniversitesi Spor Akademisi bölümünden ayrılan Kılıçaslan, askere gitti. Asker dönüşü okula devam etmeyen Kılıçaslan, İstanbul Aksaray’da Arkadaşıyla birlikte tavuk toptancılığına başlamıştır. Kasımpaşa, Feriköy gibi semtlerde halk pazarlarına giden Kılıçaslan, 1994 senesinden itibaren işine tek başına devam etmiştir.
Annesinin yoğun isteği üzerine mankenliğe adım atmıştır. LCC2den aldığı profesyonel mankenlik diploması sonrasında Neşe Erberk ile birlikte bir dönem çalıştı. 1995 ve 2000 yıllarında Magazin Gazeteciler Derneği tarafından yılın en iyi mankeni seçilmiştir. Vahe Kılıçaslan’ın cansız manken olarak Rusya’da Turkcell Fuarı’nda bir saat süre ile durması sonucunda cansız manken unvanını almıştır. Tam olarak 5 saat 26 dakika boyunca hareket etmeden durarak da dünya rekoruna imza atmıştır. Bugün Benim Doğum Günüm adlı oyunda 2000 yılında Hülya Avşar ile birlikte oynamıştır. Yine 2000 senesinde Gözlük adlı kitabı kaleme alan Kılıçaslan, yaşamında bugüne dek yaşadıklarını 38 şiiri ile ölüm, aşk ve acı gibi pek çok insani duyguları paylaşmıştır. 13 yıl süren Vahe İle Dekodizayn programı ile 750 ihtiyaç sahibi ailenin evini yenilemiştir.


Mannik Kılıçaslan ile 1989 senesinde tanışıp, 1991 yılında da evlenen Vahe Kılıçaslan’ın, Talya ve Melisa adlarında iki kızı olmuştur.