Yılmaz Özdil / Sözcü
Siyaset / Güncel
Email adresi: yozdil@hurriyet.com.tr

Yılmaz Özdil, (d.1965, İzmir), Türk gazeteci,yazar

Yılmaz Özdil, İzmir Atatürk Lisesi'nin ardından Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik bölümünden mezun olmuştur. Mesleğe Yeni Asır gazetesinde muhabirlik yaparak başladı. 1994 yılında Milliyet gazetesine geçerek Yazı İşleri Müdürü oldu. 1995 yılında Sabah gazetesine geçerek Yazı İşleri Müdürü oldu. 1999 yılında Fatih Çekirge'nin genel yayın yönetmenliğini yaptığı Star gazetesinin kuruluşunda yer aldı. Star gazetesinden ayrıldıktan sonra Sabah gazetesine döndü. ve atvhaber genel yayın yönetmenliği görevlerinin üstlendi. atv ve Sabah'ın TMSF'ye devredilmesinin ardından Hürriyet gazetesine geçti.

2008 yılında Uğur Dündar'ın sunduğu Star Ana Haber bülteninin yayın yönetmenliğini yapmaya başlayan Özdil, hâlen Hürriyet'in üçüncü sayfasında yazmaktadır.

Yeni Biyografisi

1965 yılında İzmir’de doğan Yılmaz Özdil, İzmir Anadolu Lisesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu bölümünü bitirmiştir. Gazetecilik mesleğine 1982 yılı itibari ile Yeni Asır gazetesinde muhabir olarak başlayan Özdil, sonraları aynı gazetede yayın yönetmeni olarak görev almıştır.


1994 yılında Yazı İşleri Müdürü olarak meslek hayatına Milliyet Gazetesinde devam eden Özdil, bir yıl sonra aynı görevle Sabah gazetesine geçmiştir. 1999 yılında Star gazetesi kurucularından olarak bu gazetede görev yapmaya başladı ve sonrasında tekrar Sabah gazetesine dönerek, bir taraftan da Atv kanalında haber yayın yönetmenliği görevini sürdürdü. 2007 yılında ise Hürriyet gazetesine geçerek yazarlık yapmaya başladı.


15 ağustos 2015 yılına kadar Hürriyet ve Fanatik gazetelerinde köşe yazarlığı görevine devam eden Özdil, bu tarihte yazdığı bir yazının Hürriyet gazetesi tarafından yayın ilkelerine aykırı bulunarak yayınlanmaması üzerine istifasını verdi. Bir süre yazarlığa ara veren Yılmaz Özdil, 10 Ekim 2014 yılından bu yana Sözcü gazetesinde yazar olarak görev alıyor.


1989 yılında hayatını birleştirdiği Hülya hanımla evli olan gazetecinin, bu evliliğinden Pelin adında bir kız çocuğu vardır. 2011 ve 2015 yılları arasında yayınlanan 5 kitabı bulunan Özdil’in yayınladığı kitapları kronoljik olarak şu şekildedir;

2011: İsim, Şehir, Hayvan
2012: İsim, Şehir, Bitki
2013: Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
2014: İsim, Şehir, Artist
2015: Beraber Yürüttük Biz Bu Yollarda