Ergun Hiçyılmaz / Posta
Yaşam / Sosyal

1942 yılında Eskişehir'de doğdu. Gazetecilik hayatı 1960'da başladı. Akşam, Yeni Sabah, Yeni İstanbul, Günaydın, Fotospor, Tercüman, Güneş, Nokta, Yankı, Hürgün gibi yayınlarda çalıştı. Bu yayınlarda muharrirlikten yayın müdürlüğüne kadar etkin görevler üstlendi.

Yaprak Sanat Dergisi'ni yayınlayan Hiçyılmaz'ın Yelken, Güney, Varlık, Hisar gibi dergilerde şiir ve öyküleri yayınlandı. Bu arada Barış Dergisi'nin şiir ödülünü kazandı.

Gazeteciler Cemiyeti, TSYD gibi kuruluşların 27 kez başarı ödülünü alan Hiçyılmaz, 1986'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin spor yazarlığı dalında "Yılın Gazetecisi" ödülüne layık görüldü. 1993 yılında ise Altın Kitaplar ödülünü kazandı. Ergun Hiçyılmaz'ın spor yazarlığı konusunda Türk Spor Tarihi, Sporun Yapısal Analizi, Spor Yazarı, Beşiktaş, Futbol, Türkiye'de Sporun Öyküsü, Atatürk'ün Gençlik ve Spor Politikası, Sporda Batılılaşma Hareketi, Niçin Kitlesiz Spor Değil, Sporda Ünlüler Ansiklopedisi, gibi kitapları vardır.

Osmanlı dönemini inceleyen Teşkilât-ı Mahsusa ve Kurtuluş Savaşı'nda Casusluk Örgütleri, isimli yayınlardan sonra yazarın son çıkan kitapları şunlardır:

Eski İstanbul'da Muhabbet (cep), Çengiler Köçekler Dönmeler Lezolar (cep), Başverenler Başkaldıranlar, Gizli Servisler, Beni Toprağıma Gömün, Cellâtları da Asarlar (Altın Kitapları) Meyhaneler, Kabadayılar ve Yosmalar (Pera Orient), İsyan Benim Adımdır (Bilge Karınca) Çerkes Ethem (Varlık), Son İstanbullu, Fi Tarihi, İpsiz Recep (Bilge Karınca).

Hiçyılmaz'ın Teşkilât-ı Mahsusa Casusluk Örgütleri ile Bozkurt Yazarı Ajan Armstrong, Dargınam Sana Hayat/Zeki Müren, Kitapları da Kamer Yayınları tarafından okurlarına ulaştırıldı.

Türkiye'de ilk sesli kitabın yazarı da olan Hiçyılmaz, yazılarını "Fi Tarihi," ve "Hayat Sayfaları" başlıklarıyla Sabah grubunda sürdürüyor. Takvim ve Sabah'ta yazan ve halen Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi bulunan Hiçyılmaz bunun yanı sıra çeşitli öğretim kurumlarında da öğretim üyeliği yapmaktadır.