Murat Didin / Sabah
Basketbol / Spor

Murat Didin (doğumu 19 Mart 1955) basketbol eski oyuncusu ve basketbol koçudur. Aynı zamanda Sabah Gazetesi'nde basketbol yazarlığı da yapmaktadır.

Didin, koçluk kariyerine 1982-83 sezonunda Ankara DSİ Spor Kulübü'nde başladı. Birkaç çeşitli takım çalıştırdıktan sonra, Türkiye'deki ilk büyük başarısını Fenerbahçe ile Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazanarak yakaladı.Daha sonra eski şampiyon takımlardan İzmir ekibi, Pınar Karşıyaka'yı çalıştırdı.

En büyük başarılarına Ülkerspor'u çalıştırdığı dönemde ulaştı. Ülkerspor döneminde bir kez Türkiye Basketbol Ligi Şampiyonluğu ve iki kez de Cumhurbaşkanlığı Kupası kazandı.

2002 Aralık ayında Basket Rimini takımını çalıştırmak üzere İtalya'ya gitti ve 2004 yılına kadar bu takımın koçluğunu yaptı. 2004-05 sezonunda Alman ekibi Deutsche Bank Skyliners' çalıştırdı.

2005-06 sezonunda Türkiye'ye dönüş yaparak, Beşiktaş Cola Turka'nın antrenörlüğüne getirildi.Beşiktaş Cola Turka ile sezonu 3. bitirdi, play-off yarı finalinde Ülkerspor'a elendi.2007 yılında kişisel ve kadrosal sıkıntılardan dolayı Beşiktaş Cola Turka ile olan sözleşmesi karşılıklı olarak feshedildi.

2007-08 sezonunun ikinci devresinde Deutsche Bank Skyliners'ın koçluğuna getirildi, takımı play-off yarı finaline taşıdı, ancak yarı finalde Telekom Baskets Bonn'a elendi.2009-10 sezonunun Nisan ayında takımı Deutsche Bank Skyliners'tan gönderildi.

2010 yılında Gloria Giants Düsseldorf takımının koçluğuna getirilmiştir ve halen bu takımın koçluğunu yapmaktadır.[5] 2012-13 sezonunda Düsseldorf Basket'i 2. Basketball Bundesliga'da play-off finaline taşıyarak, Basketball Bundesliga'ya yükseltti.