Yalçın Granit / Habertürk
Basketbol / Spor
Email adresi: ygranit@htgazete.com.tr

Yalçın Granit (d. 17 Eylul 1932), Türk basketbolcu, antrenör, idareci ve gazeteci.

1932’de İstanbul’da doğdu. Babasını henüz 2 yaşindayken kaybetti ve Fatih’teki Darüşşafaka lisesi’ne girdi. Ortaokulda tanıştığı basketbola darüşşafaka’da başladı ve 17 yaşindayken bir büyüğünün kendisini tanıştırdığı beyin teklifini kabul ederek Galatasaray’a transfer oldu. O beyin ismi Ali Sami Yen’di. 50’li yılların Yenilmez Armada diye anılan takımının kaptanlığını yaptı. Aynı sene A milli formayı giymeye başladı. 68 kez milli oldu, 896 sayı kaydetti ve milli takım kaptanlığı yaptı. Oynadığı tüm senelerde milli takımın ve Galatasaray’ın en çok sayı kaydeden oyuncusuydu.

İstanbul Üniversitesi Jeoloji bölümünü bitirdi ve Fransa’da doktorasını yaptı. 1955 senesinde, o zamanın dünya ikincisi Fransa’nın Paris Racing takımına transfer oldu ve Avrupada ilk defa oynayan Türk basketbolcusu unvanını kazandı. Daha sonraları FIBA başkanı olan Fransa Milli takımı antrenörü Robert Busnel’in yardımcılığını yaptı. 3 kez avrupa karmasına çagirildi. 1957 senesinde Avrupa sayı kralı oldu.

26 yaşinda basketbolu bıraktı. Antrenörlük hayatına Darüşşafaka’yla başladı ve takımı 3. ligden 1. lige çikardi. Eczacıbaşi’nın yaratıcısı oldu ve takımın başina geçerek 3. ligden 1. lige çikardi ve şampiyon yaptı. Uzun yıllar İTÜ, Galatasaray ve Milli takim antrenörlükleri yaptı, şampiyonluklar kazandı. Almanya ve İsviçre gibi ülkelerden milli takim antrenörlüğü teklifleri aldı. Avrupa’nın en iyi antrenörü seçildi.

90’lı yıllarda milli takım genel koordinatörlüğü görevi üstlendi. 80’li yıllardaki Galatasaray şampiyonluklarında şube sorumlusuydu. 2002 senesinde kapanmak üzere olan Galatasaray basketbol şubesini özerk hale getirerek kulüpten ayırdı ve başkanlığını üstlendi.

50 seneye yakın bir süre Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde spor yazarlığı yaptı. Anadolu’da basketbol hakkında yüzlerce konferans verdi. Bedava basketbol dergisi çikartti. Ülkenin çesitli yerlerinde bedava basketbol okulları açtı. Sponsorlar bularak basketbol salonları yaptırdı.

Halen gününün tamamına yakınını basketbolla içiçe geçirmektedir. Türkiye’nin en büyük basketbol kütüphanesine de sahip olan Yalçın Granit, köşe yazılarına hurriyet.com.tr’ de devam etmektedir.