Yiğit Bulut / Habertürk
Siyaset / Güncel
Email adresi: ybulut@htgazete.com.tr

Yiğit Bulut (d. 1972; Keşan, Edirne), Türk finans analisti, bankacı, köşe yazarı ve sunucudur. 2009-2012 dönemleri arasında Habertürk TV'de genel yayın yönetmenliği yapmıştır. Temmuz 2013'te Başbakanlık Başdanışmanlığı'na atanmıştır.

Yaşam öyküsü

Babası Adalet Partisi'nden 1977 yılında Edirne milletvekili seçilen Mustafa Bulut'tur. Galatasaray Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans bölümü mezunudur. Sorbonne Üniversitesi'nde yüksek lisans yapmıştır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Aynı zamanda Aydın Doğan'ın bacanağı olan eski bakanlardan Namık Kemal Zeybek'in kızı, Kanal D spikerlerinden Şule Zeybek ile evli iken 2010 yılında boşanmıştır.

Meslek yaşamı

Bulut, Kanal 6, Kanal E, CNN Türk'te ekonomi yorumculuğu ve RadikalVatan ve Referans gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Parametre ve Finans Analiz programlarının yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı. Doğuş Üniversitesi'nde bir dönem öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

Son olarak 2010'da getirildiği Habertürk TV Genel Yayın Yönetmenliği görevine, 3 Ocak 2012 tarihinde Ciner Medya Grubu tarafından son verildi. Bununla birlikte Gazete Habertürk'teki köşesinden yayınladığı yazıları da sona ermiş oldu. Bir süre sonra Star Medya Grubu ile anlaştı ve 24kanalının genel yayın yönetmenliğine getirildi. Ayrıca Star gazetesinde yazmaya başladı. 2009'da Habertürk TV'de başlattığı "Sansürsüz" adlı tartışma programını, 24 TV'de sundu. 2013 yılının Temmuz ayında Başbakanlık başdanışmanı olarak atandı. Televizyon sunuculuğunda saçları jöleliolarak ekranlara çıktığından dolayı, medyada Jöleli lakabıyla da bilinmektedir.  Ayrıca Bulut, gündem yaratan ilginç ifadeleri ile de tanınır. 

İddiaları ve hakkındaki iddialar

Bulut, Haziran 2013'te A Haber'de katıldığı bir programda Recep Tayyip Erdoğan'ın telekinezi, uzaktan etkileme ve daha birçok yöntemle sürekli olarak öldürülmeye çalışıldığını iddia etti.

Bulut, 2013 yılında a Haber haber kanalında katıldığı Deşifre isimli televizyon programında, Atatürk'ün 1933'ten sonra köşkte izole edildiğini söyledi. 

2013 Taksim Gezi Parkı protestoları için protestonun bir darbe girişimi olduğunu söyledi. 

1 Eylül 2013 tarihinde, İstanbul ili Moda semtinde kullandığı cip ile bir taksiye çarpmış, takside bulunan yaralı yolcuyu kendi aracıyla hastaneye götürmüştür. Bulut'un kaza yaptığı taksi şoförüne zararını karşılayacağını ancak kimseyle muhatap olmamasını istediği iddiası ile kaza yerinde bulunan vatandaşlar tarafından kendisinin alkollü olduğunu gizlemek için çok yoğun çaba sarf ettiği iddiaları medyada yer almıştır. Polis ise kazadan yaklaşık iki saat kadar sonra olay yerine varmıştır. Bulut, Twitter'da olay ile ilgili hukuki işlemlerin başlatıldığını ve asıl olarak taksi şoförünün etrafını saran kişilerin alkollü olduğunu, bu kişilerin bulunarak hesap vereceklerini, bunu herkesin iyi bilmesi gerektiğini yazmıştır.