Zeyno Gürses / Posta
Yaşam / Sosyal
Email adresi: zeyno@iyiyemek.com

Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünden mezun olduktan sonra San Francisco State Üniversitesi’nde Yiyecek İçecek İşletmeciliği ve UC Davis üniversitesi, "introduction to winemaking" ve Pacific Rim Wine Education Center'de "dünya şarapları" üzerine öğrenim görmüştür. Mutfak eğitimini ise Food & Wine Dergisi'nin katkılarıyla hazırlanan "top chef university" de ve çalıştığı dünyaca ünlü şeflerin yanında gerçekleştirmiştir.

San Francisco’da geçirdiği 5 sene boyunca bir yandan gastronomi ve şarap konusunda çeşitli eğitimlere katılırken bir yandan da dünyanın ileri gelen şefleri ile birlikte Campton Place Hotel ve Four Seasons Hotel San Francisco gibi önemli işletmelerde çalışmıştır. 2004’de Türkiye’ye döndükten sonra yiyecek ve içecek sektörüne yönelik eğitimler, danışmanlıklar vermiş, 2009 Nisan ayında yayın hayatına geçirdiği www.iyiyemek.com isimli gastronomi portalı ile konusunda kaynak yaratan bir sosyal platformun öncüsü olmuştur. 2006’da başlayan gastronomi yazarlığı 4 sene boyunca haftada iki gün Posta Gazetesi’nde, aylık olarak ise Forbes, Travel&Leisure, The Guide gibi yayınlarda sürmüştür. Şu anda da yazarlık için ayırdığı vakti haftalık olarak yayınlanan Dipnot Tablet Dergisinde, dipnot.tv haber portalında, La Cucina Italiana Dergisi Genel Yayın Yönetmen yardımcısı ve yazarı olarak ve de www.iyiyemek.com mecralarında devam etmektedir.

Zeyno Gürses, 13 Şubat 1978 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Kültürel aktiviteleri takibin yanı sıra tenis, snowboard, binicilik gibi hobileri vardır. Anadil seviyesinde İngilizce, orta seviyede Almanca, İspanyolca ve İtalyanca konuşmaktadır. Gastronomi amacıyla Kuzey – Güney Amerika, Uzak – Orta Doğu ve Avrupa’da birçok ülkeye geziler gerçekleştirmiştir.